top of page
Vyhledat

Ach tie kolená

Štvrtkové počasie bolo takmer dokonalé... aspoň na február. Vonku príjemných 10-12°C, tak snáď nikto nesedel doma. Podľa počtu ľudí na hrádzi asi aj mám pravdu.


A poďme rovno k veci...


Počasie bolo natoľko priaznivé, že zo zimného spánku sa zobudili aj tí zimomraví. Na prvý pohľad bolo človeku jasné, kto jazdí celú zimu a kto sa práve zobudil. Každý z nás je iný a taktiež každý z nás vníma teplotu inak. Jeden si užíva, že už je 15°C a druhý premýšľa, či je čas odniesť bicykel do servisu.


Rovnako vnímajú teplotu aj jednotlivé časti nášho tela. Všetci poznáme pocit omrznutých prstov na nohách či rukách - alebo aspoň tá časť z nás, ktorá v zime jazdí. Ale čo kolená?


Ach tie kolená...


Na hrádzi som stretol aj pár odvážlivcov, ktorí neváhali a obliekli si krátke nohavice. Ale je to správne? Rozhodne NIE!


Koleno je najväčší kĺb v ľudskom tele a nachádza sa pod pomerne tenkou vrstvou kože. Asi všetci vieme, že je z väčšej časti tvorené kosťou, chrupavkou, ako aj meniskusom, šľachami a synoviálnou tekutinou. Tým pádom sa koleno dokáže veľmi ľahko podchladiť, nakoľko nie je chránené hrubou vrstvou svalov, kože a tuku. Pri fyzickej námahe, produkujú kosti iba zhruba 2% tepla. Najväčšie percento tepla produkujú práve pracujúce svaly, ktoré ale priamo nechránia kĺb. Taktiež je citlivosť kostí na chlad nižšia, oproti ostatným súčastiam ľudského tela.


Jednoduchá rovnica


Keď si dáme do rovnici všetky vyššie spomenuté fakty, rýchlo zistíme, že práve kolená trpia najviac. Samozrejme, v ľudskom tele sú aj ďalšie kĺby, ktoré sú slabo chránené. Ale asi nikto z nás nepomyslí na to, aby napr. členok, alebo zápästie vystavil priamo v zime.


A tu máme ďalšie faktory, na ktoré nemôžeme zabudnúť - teplota vzduchu x naša rýchlosť x vietor. Stačí si zadať do googlu výraz ,,wind chill calculator" a nájdete nespočetné množstvo tabuliek, ktoré vám ukážu, aká je reálna teplota vzduchu pri určitej rýchlosti. Napríklad: vonku sa javí pekné počasie, na slniečku pokojne 12°C, idem rýchlosťou 30km/h v jemnom protivetre s rýchlosťou 10km/h. Taktiež netreba zabudnúť na vyžarovanie tepla z okolia - zem je po zime studená a jeden deň slniečka ju nezohreje. Všetci vieme, ako vnímame teplotu 15°C na jeseň, keď je ešte prostredie ako-tak vyhriate a ako na jar.


Ak si to všetko zrátame, tak nám pokojne vyjde, že napr. na Petržalskej hrádzi v tieni a pri Rusoveckých jazerách sú naše kolená vystavené teplote niekde okolo mrazu. Pri tejto teplote by asi nikto nevybehol von iba v kraťasoch.


Následky?


Zrovna pozitívne pre tie kolená nebudú. Pri pravidelnom vystavovaní kolien chladu si môžeme zarobiť na problémy. Chlad neprospieva väzom, kosti ani chrupavke atď. Možno sa bolesť nedostaví ihneď, ani o mesiac či rok-dva. Celá rovnica sa ,,zúčtuje" na staré kolená, ako sa hovorí.


Ideálnym riešením je držať kolená v teple. Na druhej strane mať spotené nohy a nalepené zateplené dlhé nohavice na sebe tiež nie je zrovna výhra. Napriek tomu jej riešenie úplne jednoduché - návleky na kolená má v ponuke každý jeden poriadny výrobca cyklistického oblečenia, čo tiež dokazuje ich opodstatnenosť. Taktiež sa môžete stretnúť s 3/4 nohavicami na bicykel, ktoré končia tesne pod kolenami a svoj účel splnia dokonale.


Pri najbližšom výjazde v aktuálnom meniacom sa počasí sa skúste pozastaviť a porozmýšľať, či je už naozaj ukázať svoje kolená všetkým na obdiv, hlavne tomu chladu.

245 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1件のコメント


JoKo
JoKo
2021年2月20日

V inkriminovaný štvrtok som sa bol trochu vyprdieť na hrádzi... Vytiahlo ma tých 12 stupňov a jasno. Prvý dojem - neuveriteľne husto - prechádzajúci sa pešisti, bežci, kolobežkári, bicyklisti aj cyklisti. Akurát korčuliara som nevidel žiadneho. Ale zato troch na bicykloch v krátkych gatiach. Chlpy zježené, nohy modré, až fialové... Keby aspoň použili hrejivú (červenú) masážnu emulziu, keď už nie doporučované návleky na kolená.

いいね!
bottom of page