top of page
Vyhledat

Bolesť chrbta.... zmieriť sa, alebo bojovať?

Aktualizováno: 13. 3. 2021

Priznávam sa, že často ma inšpiruje k písaniu váš status na sociálnej sieti. Naposledy ma zaujal jeden, kde sa riešila bolesť chrbta a ,,overené" rady, ako sa vyrovnať s bolesťou.


Celú diskusiu by som dokázal zhrnúť do pár slov: aj mňa bolí, kašli na to, musíš si zvyknúť, to sa poddá. Súhlasil by som v prípade, že dotyčný cyklista má tak 70+ a jeho bolesti sú už chronického charakteru. Je toto tá správne cesta? Zahryznúť si do jazyka, však sa to nejako vyrieši? No veru nie je....


Poloha cyklistu


Poďme sa v rýchlosti pozrieť na posed a celkovú polohu cyklistu počas jazdy. A teraz sa nepozerajme na kategóriu city cruiser, na ktorých ešte možno jazdili naše staré mamy (aj keď vtedy ani netušili, čo ten cruiser je) - vzpriamene, s vystretým chrbtom a so širokým sedlom. Pozrieme sa na bežného cyklistu so žiletkou.


Základ je, mať barany nižšie ako samotné sedlo. Tým sa dosiahne posed, ktorý je natiahnutý vpred (v predklone). Tento posed má svoj význam, hlavne z pohľadu aerodynamiky. A tým sa dostávame k chrbtu - ten je počas výjazdu zaťažovaný, nakoľko je cyklista v spomínanom predklone. Určitú časť váhy trupu držia ruky, napriek tomu váš chrbát pracuje a má čo robiť.


Navyše, či už držíte barany zhora v strede, za riadiace páky, alebo dole, rozdiel je minimálny. Chrbát je stále v rovnakej polohe a zapája sa.


Kompenzačný tréning


Povedzme si úprimne, kto z nás začína výjazd so strečingom a koľkí vedia, aký je rozdiel medzi dynamickým a statickým strečingom, a kedy ktorý použiť (o tom niekedy nabudúce)? A koľko z nás kompenzuje polohu v predklone? A práve o tom je kompenzačný tréning.


Kompenzačným tréningom kompenzujeme jednostranné zaťaženie. V našom prípade vykonávame cviky, ktoré uvoľňujú stuhnuté svaly, natiahnu skrátené svaly a posilnia oslabené svaly. Sme v predklone a pri tejto pozícii zapájame chrbtové svaly, ktoré v dôsledku niekoľko hodinovej aktivite stuhnú, čo môže viesť až k chronickej bolesti.


Logicky z toho vychádza, že po výjazde by sa mali naše chrbtové svaly zapojiť opačne a teda sústrediť sa na cviky v záklone. Existuje veľké množstvo cvikov na spevnenie, posilnenie ako aj uvoľnenie chrbta - od hyperextenzie, cez cviky typu superman (ktoré sa dajú takmer donekonečna obmieňať), ale taktiež notoricky známy mačací chrbát.


V prípade, že chrbát bolí, dávam nám najavo, že niečo nie je v poriadku. Ak vám začne klepať auto, pravdepodobne s ním utekáte do servisu. Asi iba blázon by sa s ním vybral na dovolenku do napr. Chorvátska. Prečo to potom robíme svojmu telu?


Pri bolesti chrbta existuje viacero možností ako pokračovať. Osobne ma pobolieva chrbát v prípade, že dlhšie ležím na bruchu a so zdvihnutou hlavou pozerám do notebooku (súhlasím, vyberám si fasa polohu :-) ), alebo ak spím celú noc na bruchu. Táto bolesť sa dostaví hlavne, keď sa ,,vybodnem" na svoj chrbát a pár dní ho ignorujem (rozumej necvičím).


Na začiatok odporúčam pri bolesti chrbta v dôsledku bicyklovania začať s cvičením. Sledovať svoj stav a počkať 1-2 týždne, či sa situácia zlepší a bolesť pominie. A tým nemyslím zacvičiť si 2* a čakať zázrak. Taktiež nám môže pomôcť roller, prípadne navštíviť maséra a zdôveriť sa, kde to bolí. Výborné skúsenosti mám s návštevou chyropraktika prípadne fyzioterapeuta, ktorý dokážu lepšie zhodnotiť stav a v prípade potreby odporučiť návštevu lekára. V prípade, že sa dostaví silná bodavá bolesť, návšteve lekára sa nevyhnete.


Veríme, že aktuálna situácia pominie čo najskôr a ak to situácia dovolí, plánujeme pre vás počas leta krátky workshop zameraný na kompenzačný tréning a strečing pre cyklistu. Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť ako sto krát počuť.304 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page