top of page
Vyhledat

Chcem schudnúť, idem na diétu....

Asi každý z nás zažil ten okamih pri šliapaní hore kopcom, keď si povedal, že mať o pár kíl menej by bolo fajn. Tí odhodlanejší z nás si to zoberú k srdu a nasadia si diétu. Je to ale správne? NIE, nie je!
Je diéta tá správna cesta?


Článkov o diétach je milión, rovnako, ako existuje milión rôznych diét. Ženy sú extrémistky a dokázali doviesť do dokonalosti takmer každú diétu.... vynechať pečivo, nejesť po 17tej, delená strava a podobne. Treba si uvedomiť, že každá diéta prinesie telu istý šok. Šok z nedostatku prijatých kalórií. Po každom takomto šoku si už telo dáva o to väčší pozor a snaží sa na túto situáciu prispôsobiť. Položme si jednoduchú otázku: Kto je pri diétach úspešnejší? Ženy alebo muži? Vo všeobecnosti platí, že muži dokážu stratiť váhu pri diéte omnoho rýchlejšie, ako ženy. Tie už svoje telo (väčšinou) vystavili niekoľkým takýmto šokom a telo sa snaží brániť tým, že si o to viac drží zásoby energie v podobe tukov. Samozrejme, tento problém sa týka aj mužov, ale tí nemajú za sebou toľko pokusov schudnúť.


Ako sa dostať do formy?


O jojo efekte počul hádam každý z nás. Pri držaní diéty je vysoké riziko, že stratené kilá sa rýchlo vrátia späť, dokonca aj s nejakým bonusom navyše. Ako tomu predísť? Jednoducho - nedržte diétu.


Osobne odporúčam klientom zmenu životného štýlu, alebo skôr štýlu stravovania. Držať diétu nie je udržateľné. Viete si predstaviť, že by ste do konca života denne jedli cottage cheese, tvaroch alebo iba kuracie prsia. Ja rozhodne nie! Mnoho trénerov vám napíšu ,,jedálniček na mieru" a všetky tieto jedálničky majú rovnaké znaky. Nízky kalorický príjem, potraviny s nízkym glykemickým indexom, veľa bielkovín. V jednoduchom preklade: tvaroch, nízkotučné mliečne produkty, zelenina, celozrnné pečivo (alebo žiadne pečivo), celozrnné cestoviny či ryža. A opäť: viete si predstaviť to držať do konca života?


Pozrite sa na zákulisie rôznych bodybuilder súťaží. Vyhlásia víťaza a v zápätí sú v zákulisí kilogramy pizze. Každý bodybuilder dokáže na určitý čas držať diétu, znížiť svoju hmotnosť (aj na úkor hydratácie). Akonáhle je po súťaži, padá do nich všetko. Nie každý z nás má tak silnú vôľu, aby dokázal 6 mesiacov držať extrémne dôsledne diétu, potom si dať pohov na dva týždne a znova začať odznova.


Jedálniček na mieru...


Vždy mám úsmev na tvári, keď vidím nejakého trénera dať svojmu klientovi hneď na prvom či druhom stretnutí jedálniček šitý na mieru. Prečo? Lebo nemá šancu poznať toho klienta! Na začiatku treba dať klientovi zošit, kam zapíše každé jedlo, ktoré počas dňa zje, ako aj čas kedy sa stravuje. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu spôsobiť u klienta nejaké to kilečko navyše.


Po dvoch týždňoch je potrebné si sadnúť a prejsť si celý zoznam jedál. Niekedy stačí upraviť u klienta drobnosť a kilá idú dole. Každý z nás má iné chute či preferencie. Ak zmeníte jedálniček o 180 stupňov, je obrovská šanca, že sa skoro vrátite späť. Niekto miluje tvaroch, iný ho nemá rád. Niekto si vie predstaviť život bez pečiva, iný nie. Preto je potrebné ku každému klientovi pristúpiť individuálne a pripraviť mu jedálniček, ktorý dokáže udržať dlhodobo, ideálne do konca života. Je úplne v poriadku dať si občas hoc karamelový veterník, či slaninu, ALE vždy to vykompenzovať fyzickou aktivitou alebo ďalšou stravou.


Matematika nepustí


Zhodiť pár kíl je matematicky úplne jednoduché! Príjem musí byť nižší ako výdaj a kilá idú dole. Väčšina z nás ale ide cestou, kedy brutálne zníži príjem kalórií (práve totálnou zmenou jedálnička) a okrem tuku stráca aj svaly. A znova - vydržíte s extrémne nízkym kalorickým príjmom po zvyšok svojho života? NIE!


Pokiaľ to myslíte so svojou ,,diétou" vážne, určite vyhľadajte trénera, ktorý má za sebou vysokoškolské vzdelanie na FTVŠ, alebo sa o danú tému zaujíma a má potrebné znalosti. Taktiež sú k dispozícii výživový poradcovia. A vedeli ste o tom, že existujú aj dietologické ambulancie, kde nájdete odborníkov na slovo vzatých?


Ak potrebujete poradiť, neváhajte ma osloviť, rád vám pomôžem! Ak vás táto téma zaujalo a privítali by ste ďalší blog, dajte mi vedieť. Poteším sa každej správe, aj konštruktívnej kritike, aby som sa posunul vpred.

115 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page