top of page
Vyhledat

Oplatí sa investovať do nového biku?

Aktualizováno: 9. 2. 2021

Už počas jesene som koketoval s myšlienkou kúpiť si nový bike. Iste, časy sú aké sú, ale chcel som sa odmeniť za rok, ktorý nebol zrovna ,,za odmenu". A tak začalo hľadanie toho správneho biku.Rozpočet

Keby som mal v trezore nejakú tú zlatú tehličku, tak určite by som ju dokázal minúť na bike. Možností je veľa a dosiahnuť cenu 10.000€ nie je ani najmenší problém. Ale držme sa pri zemi. Rozpočet som si stanovil na 2.500-2.700€, max. 3.000€, keby to bola láska na prvý pohľad. Už aj táto suma by bola pre mňa pred dvoma rokmi ako čistá halucinácia mojej mysle. A úprimne, aj počas jesene mi prišla tá suma ako obrovská čiastka za ,,športové vybavenie". Samozrejme, patrične to okomentovali aj všetci kamaráti - necyklisti.


V tomto článku nebudem polemizovať, ktorá značka je lepšia, ktorý model je topka, či Shimano alebo radšej Sram, aero alebo radšej endurance geometriu. Otázka skôr znie: či to za tie peniaze stojí. Určite každý z vás si položil otázku, či ten alebo onen bicykel je hodný svojej cenovky, aj keď každý z nás má tú hranicu niekde inde. Budem investované peniaze ľutovať?


Odkiaľ kam?

Nakoľko som s cyklistikou začal pred 2 sezónami (august 2018), na začiatok som nechcel investovať do bicykla vysokú sumu. Človek predsa len nevie, či ho to bude baviť. A čo potom robiť s cesťáčikom za 4000€?

Kúpil som si teda z druhej ruky Specialized Allez Sport - poctivý hliník, brzdy a radenie Shimano 105, kľuky Tarmac. S touto jazdenkou som najazdil cez 20.000km a nikdy nesklamala.

A na čo som presedlal? Nebudem tu menovať svoje myšlienkove pochody pri výbere, nakoľko iba mne samému trvalo utriediť myšlienky tak 2 mesiace. Mal som však dve podmienky, od ktorých som nechcel upustiť - kotúčové brzdy a Ultegra. Samozrejme rám už mal byť karbónový. Áno, v kombinácii s mojim rozpočtom veľa možností nemáte.


Ako to býva na jeseň, nejaká tá ,,zlavička" sa vždy nájde a tak som skončil pri Merida REACTO DISC 6000, ktorá spĺňala všetky požiadavky - karbón, Ultegra a diskové brzdy.


Stálo to za to?

Človek v obchode má už zatemnený rozum, nevníma nič, iba sa detinsky teší na nový bike. Pekne si ho naloží do auta a dovezie domov. Pred prvým výjazdom sa ma začali zmocňovať pochybnosti.

Bola to dobrá investícia? Naozaj budem ten rozdiel cítiť? Nebudem ho chcieť vrátiť?

Tento pocit trval asi 3 minúty - stačilo vyjsť na ulicu a začať ťahať.


Áno, uznávam, že toto bol prechod zo Škody 120 na Octaviu. Určite boli moje pocity ovplyvnené množstvom endorfínu, ako aj adrenalínu. No s odstupom času som ešte viac presvedčený, že tá investícia stála za to. Predsa len v ponuke je množstvo bicyklov s rôznou výbavou a mohol som si kúpiť novú ,,žiletku" aj za 1500€. V každom prípade, napriek investícii 2.700€, svoje rozhodnutie kúpiť si novú ,,rýchlu strelu" neľutujem.


Verím, že podobné otázky si kladie veľa z vás, začínajúcich cyklistov. Aj úplný začiatočník sa pozastaví pri drese za 120€ a premýšľa, či je o toľko lepší, ako ten jeho, ktorý má na sebe logo privátnej značky niektorého supermarketu. Zo skúsenosti viem, že áno! A to isté platí aj pri bicykloch.


Nepoviem vám, ktorá značka/komponenty/výbava je lepšia, ktorá horšia. Každá recenzia je skôr o subjektívnom pocite hodnotiteľa, jeho preferenciách a potrebách. Čo vám ale viem povedať je, že neváhajte a zainvestujte, stojí to za tie peniaze. Radšej počkajte pár mesiacov a doškrabte tých pár stovák navyše. Vyplatí sa to!451 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page