top of page
Vyhledat

Letné sústredenie - Semmering

Aktualizováno: 28. 7. 2021

Počas uplynulého víkendu sme absolvovali Letné sústredenie, ktoré preverilo našu jarnú prípravu. Cyklista z Bratislavy je ,,tvor rovinatý", tak po vzájomnej dohode sme sa rozhodli stráviť pár dní v okolí Semmeringu.


Piatok


Na Semmering sme prišli síce už vo štvrtok poobede, ale poznáte to - pokiaľ človek vyloží bike, všetky helmy, tretry atď., tak je rád, že je rád :-)


Po bojovej porade (našťastie bez fyzického ataku) vyhrala trať s názvom Semmering for dummies. Ten názov bol veľmi výstižný, ale na to sme došli trošku neskôr.


Naše ubytovanie sa nachádzalo v strede kopca, čo nám zabezpečilo vysoké tepy na začiatku, alebo na konci výjazdu. V piatok sme sa začali škriabať hore kopcom do centra obce Semmering. Pokračovali cyklocestou a parádnym zjazdom do obce Spital am Semmering a Mürzzuschlag, kde sme odbočili smerom do hôr. Pár kilometrov sme prešli po krásnej a udržiavanej cykloceste (jamu sme nenašli, podobne ako na všetkých cestách a cestičkách) a potom začala tá správna zábava.


Stúpanie na Niederalpl v priemere nie je tak náročné. Žiaľ, priemer je priemer a realita bola niekde inde - občas stretnete stenu a občas aj rovinku. V tých najhorších častiach som pochopil, že musím byť fakt ,,dummies" keď som sa sem vybral. Po prejdení vrchola na vás čaká nádherný zjazd, kde sa striedajú rovinky s krásnymi serpentínami, ktoré poznáte z fotografií Talianskych Dolomitov.


Pokračovali sme stúpaním na Seeberg vo výške 1254 m. n. m.. A opäť som sa pýtal, prečo to robím - ale to som už mal nízku hladinu cukru v krvi, kedy sa mením na nevrlého cyklistu. Po krásnom zjazde sme sa ocitli v obci Turnau, čo bol najnižší bod nášho výjazdu. Ďalej sme pokračovali údolím smerom späť na Semmering. Táto časť je tiež do kopca, ale stúpanie je veľmi pozvoľné. Sklon sa začne zdvíhať až za obcou Spital am Semmering - odporúčame pokračovať do Semmeringu po hlavnej ceste - stúpanie je síce dlhšie, ale plynulejšie. Kedysi tadiaľto viedla hlavná cesta, takže smerom do kopca na vás čaká parádna krajnica, ktorá má tak 2,5 metra. Výsledok? Pekných 127,9km a 1871 výškových metrov.


Sobota


V piatok sme prešli jeden smer, tak prečo neskontrolovať aj druhý? V sobotu sme sa vybrali druhým smerom - na západ. Od ubytovania sme si užili krásnych 10km klesania až do obce Gloggnitz. Už po ceste nám bolo jasné, že čo sme sklesali dole, musíme raz vyjsť aj hore. Od Gloggnitzu sme si spravili trošku zachádzku, aby bolo o niečo viac výškových metrov. A tak sme si v rýchlosti pozreli obec Prigglitz a následne sa vrátili späť do údolia.

Stúpanie postupne naberalo svoje percentá. Tesne pred začiatkom prudšieho stúpania - resp. akonáhle nás začal Garmin upozorňovať na stúpanie ,,červenej" farby, sme sa zastavili na kávičku. Ak si neviete predstaviť ráno bez kávy, Rakúšania vás to naučia. Väčšina lokálnych ,,krčmičiek" otvára až po 10:00, takže stretnúť ráno niečo otvorené je malá výhra.


Po načerpaní trocha energie sme pokračovali v stúpaní až na Preiner Gscheid vo výške 1097 m. n. m., kde sa nachádza veľké parkovisko pre ,,lenivejších" turistov. Nakoľko sme boli nedočkaví, po krátkej prestávke (rozumej prišiel posledný člen a nedali sme mu šancu ani vydýchať sa) sme si už užívali krásny zjazd. Následne sme sa napojili na cyklotrasu do Mürzzuschlag, ktorú sme deň pred tým išli v opačnom smere.

Záver - stúpanie na Semmering už predstavovať nemusíme. Nakoľko sme už vedeli o čom je, naše časy sa výrazne skrátili. Po dojazde na chatu niektorým chýbali výškové metre a tak sa rozhodli si ešte pridať pár stúpaní a spoznať blízke okolie Semeringu. Výsledok?

101,5 km a 1926 výškových metrov.


Nedeľa


Nakoľko ubytovanie sme mohli využiť až do večera (wueeej), tak sme sa rozhodli využiť aj nedeľu. Klesanie smerom na Gloggnitz sa nám veľmi zapáčilo, rozhodli sme sa ho znova zopakovať. Ďalej sme ale pokračovali cez kopce smerom späť na Semmering. Predsa len sme mali za sebou dva nabité dni. Čo musím vyzdvihnúť sú Rakúske cesty (áno, strašné klišé). Pri plánovaní jázd na Slovensku sa často stretnete so situáciou, kedy plánujete cestu a na mieste zistíte, že o asfalte ani chýru. V Rakúsku sme našli asfalt v podstate všade, dokonca bez dier. Prekvapením boli kanalizačné poklopy aj na úplných lazoch :-)


Späť sme sa vracali po kopcoch súbežne s údolím, ktorým sme prechádzali deň pred tým. Výhľady boli priam neskutočné a na zjazd asi tak skoro nezabudneme. Ak Semmering, určite absolvujte aj túto trať.


Nakoľko sme sa museli aj vrátiť späť do Bratislavy, tento výsledok bol ,,iba" 38,2km a ,,iba" 873 výškových metrov.


Zhrnutie


Krátka, no o to výživnejšia cyklodovolenka so skvelou partiou ľudí. Stúpania sme si išli každý svojim tempom a chalani na mňa na vrchole počkali. Kvalitné cesty v kombinácii s výbornou infraštruktúrou priam lákajú na ďalšie sústredenie v okolí Semmeringu, alebo aspoň v Rakúsku. Na druhej strane sa treba pripraviť na vyššie ceny za občerstvenie, hlavne na vrcholoch kopcov (0,5l coca-cola za 5€). Odporúčam sa zastaviť v podnikoch vo väčších mestách. Výsledná suma za výlet bola porovnateľná s dovolenkou na Slovensku, avšak miestne cesty a hlavne miestni vodiči sa nedajú s tými Slovenskými porovnávať. Vodiči išli pokojne za nami aj 5 minút a bez trúbenia či pustenia ostrekovačov.


Za mňa všetkých 11 prevodov z 11.

82 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page